×

Dječji vrtić Maslačak

Zaprešić

Dječji vrtić Maslačak djeluje na dvije lokacije: centralni objekt Hrvatske mladeži 4 s deset odgojno obrazovnih skupina i područni objekt Pionir na Trgu mladosti 9 s četiri skupine.
Dječji vrtić Maslačak

Imate pitanje? Javite nam se!

Pošaljite upit putem obrasca, naši djelatnici će vam se javiti u najkraćem roku!

Osnovne informacije

Dječji vrtić Maslačak djeluje na dvije lokacije: centralni objekt Hrvatske mladeži 4 s deset odgojno obrazovnih skupina i područni objekt Pionir na Trgu mladosti 9 s četiri skupine. U vrtić je upisano ukupno 310 djece. Naša ustanova vodi i program predškole za jednu skupinu djece. Stručni suradnici (pedagoginja, psihologinja, logopedinja) i zdravstvena voditeljica zaposlenici su Dječjeg vrtića Maslačak u Zaprešiću i novoosnovanog Dječjeg vrtića Videk u Brdovcu u radnom odnosu na pola radnog vremena u svakom od vrtića. Defektologinja i dalje radi u oba vrtića Grada Zaprešića (Dječji vrtić Maslačak i Dječji vrtić Vrtuljak).

Uz suglasnost osnivača raspored zatečenih stručnih suradnica i zdravstvene voditeljice je promijenjen. Dječji vrtić Maslačak ima zaposlenu zdravstvenu voditeljicu i logopedinju u punom radnom vremenu, te defektologinju i pedagoginju u nepunom radnom vremenu. 1987. godine Dječji centar Zaprešić bio je najveći vrtić u gradu Zagrebu s 1113 djece redovitog programa na jedanaest lokacija u 39 odgojnih skupina.

Vizija

Naša vizija od samog osnutka je da vrtić bude mjesto u kojem će dijete biti sigurno, sretno i zadovoljno, u kojem će se osjećati dobro i imati mogućnost razvoja svojih potencijala. Željeli smo i nastojimo u vrtiću napraviti okruženje koje će djetetu biti poticajno u skladu s njegovom prirodom. Veseli nas mogućnost da naš vrtić bude prepoznat od strane korisnika, struke i šire zajednice kao ustanova koja pruža širok spektar mogućnosti učenja, istraživanja, rada i življenja, koja promiče zaštitu prava djece i odgaja ih za demokratsko građanstvo, uvažavajući okoliš i tradiciju.

Društvene promjene omogućile su nam prihvaćanje novih izazova i drugačiji suvremeniji pristup radu s predškolskom djecom. Ovaj proces promjena zahtjeva stalno učenje, suradnju i povjerenje među svim sudionicima odgojno-obrazovne prakse, uključujući i roditelje kao bitne čimbenike. Naša nastojanja u radu usmjerena su na to da u uvjetima koje imamo pomažemo djeci na putu odrastanja uz uvažavanje i poštivanje osobnosti svakog djeteta.

Misija

Dječji vrtić, kao ustanova za rani i predškolski odgoj i obrazovanje, djeluje na području grada Zaprešića. Provodi cjelodnevni program utemeljen na suvremenoj humanističko-razvojnoj koncepciji i usmjeren razvoju cjelokupne ličnosti svakog djeteta, roditelja i zaposlenika, uvažavajući individualne potrebe i interese, kulturu obitelji i zajednice u kojoj djeluje, u sigurnom, ugodnom i poticajnom okruženju. Oblikovanjem odgojno-obrazovnog pristupa temeljenog na suosjećanju, prihvaćanju i međusobnom pružanju potpore, kao i osposobljavanju djeteta za razumijevanje svojih prava, obaveza i odgovornosti, te prava, obveza i odgovornosti drugih afirmira se humanizam i tolerancija.

Programi

Cjelodnevni program

  • Redoviti program
  • Jezični program - engleski
  • Jezični program - njemački
  • Vjerski program

Kratki program

  • Redoviti program
  • Sportski program
  • Program za darovitu djecu
  • Program za djecu s teškoćama

Detaljne informacije

Programi

Vrtić realizira:

  • Redoviti primarni 10 – satni program (u 11 odgojno-obrazovnih skupina)
  • Program ranog učenja engleskog jezika u sklopu redovitog cjelodnevnog 10 – satnog programa (2 odgojno-obrazovne skupine)
  • Program ranog učenja njemačkog jezika u sklopu redovitog cjelodnevnog 10 – satnog programa (1 odgojna skupina)
  • Program katoličkog vjerskog odgoja – redoviti desetsatni program (1 odgojno-obrazovna skupina)
  • Program predškole u trajanju od 250 sati godišnje – za djecu godinu dana prije polaska u osnovnu školu koja nisu obuhvaćena redovitim programom (u 1 odgojno-obrazovnoj skupini)

Programi se obogaćuju:

  • Kulturno – umjetničkim sadržajima (posjeti kazalištima i gostovanja kazališta i umjetnika u vrtiću)
  • Posjetima muzejima, galerijama i drugim mjestima i osobama koji su u središtu dječje pozornosti, odnosno projekta koji se razvijaju kroz odgojno-obrazovni rad u pojedinoj odgojnoj grupi Izletima
  • Svečanostima i slavljima (Jesenske svečanosti, Dani grada Zaprešića, Adventska druženja, Maskembal, Proljetne svečanosti – Dan planete Zemlje, druženja roditelja, djece i odgojitelja na vrtićkim dvorištima, javni prikazi projekata i sl.)
  • CAP programom-programom prevencije zlostavljanja djece
  • Individualiziranim programom rada s potencijalno darovitom djecom
  • Individualiziranim programima za djecu s teškoćama u razvoju

Sportsko-rekreativnim programima:

  • Sportski susreti vrtića Vrtuljak i Maslačak
  • „Olimpijada” vrtića Maslačak
  • Obuka klizanja
  • Obuka plivanja
  • Škola rolanja
  • Zimovanje
  • Ljetovanje

CAP program

Dječji vrtić Maslačak provodi i CAP program (program prevencije zlostavljanja djece).

Međunarodni centar za prevenciju napada (ICAP) sa sjedištem u SAD (u Sewellu, New Jersey) pokrenuo je 1978. godine program sprečavanja nasilja među ljudima putem osmišljenih programa, istraživanja i ocjenjivanja, javnog prosvjećivanja i obuhvatnog treninga. Jedan od najšire prihvaćenih projekata ICAP-a je CAP (Child Assault Prevention – prevencija zlostavljanja djece). Program se primjenjuje u većini država SAD-a i u dvadesetak država izvan SAD-a. U Hrvatskoj se primjenjuje od 1999./2000. godine. To je licencirani program, a vlasnik licence za HR je Udruga roditelja „Korak po korak”. Na čelu projekta u HR je prof. Gorana Hitrec. Vrtić Maslačak uključio se u projekt 2008./09. godine. U vrtiću „Maslačak” obuku za primjenu programa prošlo je 4 odgojitelja i 2 člana stručnog tima i dobilo pravo provoditi CAP program (licencu).

Program se sastoji od 3 dijela:

  • Predavanje za osoblje vrtića
  • Predavanje za roditelje djece
  • Radionice za djecu i razgovor s djecom nakon radionice

Cilj programa je pružiti zajednici točnu informaciju o zlostavljanju, kako bi se razbili mitovi o tome. Ključ CAP-ovog uspjeha leži u filozofiji jačanja djece i pružanja pozitivne podrške djeci. Njegova polazna postavka je da djecu treba naučiti kako da se sama zaštite i dati im podršku u tome, a ne ih učiti potpuno ovisiti o odraslima.

Djecu se poučava o stvarnostima napada, kako bi djeca bila što je moguće bolje pripremljena za prepoznavanje i rješavanje potencijalno opasnih situacija. Bez obzira jesu li te opasne situacije seksualno zlostavljanje, fizičko nasilje i maltretiranje od strane drugog djeteta ili odraslog, filozofija CAP-a je pomoći djeci da budu što je moguće manje ranjiva.

U predavanju za zaposlenike daje se pregled problema zlostavljanja djece, detaljne informacije o radionicama za djecu, sugestije kako u vrtiću podržati osnažujuće i prevencijske strategije koje će djeca učiti, informacije o indikatorima zlostavljanja djece. Daju se upute za pristup djetetu u krizi, pregled izvora pomoći u zajednici, koga izvijestiti o zlostavljanju te koja su zakonska prava i odgovornosti zaposlenika koji prijavljuju zlostavljanje i zanemarivanje.

U predavanju za roditelje uz kompletnu informaciju o programu stavlja se naglasak na komunikacijske vještine kojima se olakšava razgovor s djecom o zlostavljanju, kao i razgovor s djetetom u krizi. Roditeljima se daju detaljne informacije o radionicama za djecu i sugestije kako da kod kuće podržavaju ono što će djeca na radionicama učiti. Program se provodi s djecom u 6. i 7. godini života (godinu dana prije polaska u osnovnu školu) i s njihovim roditeljima.

Lokacije i kontakti

Centralni objekt

Centralni objekt - Dječji vrtić MaslačakHrvatske mladeži 410290 Zaprešić
mob: 01 3310 434mob: 01 3310 880
mail: web: maslacak-zapresic.hr

Područni objekt

Područni objekt - Dječji vrtić PionirTrg Mladosti 910290 Zaprešić
mob: 01 3310 488
Dječji vrtić Maslačak

Imate pitanje? Javite nam se!

Pošaljite upit putem obrasca, naši djelatnici će vam se javiti u najkraćem roku!