Terapija igrom je proces u kojem dijete izabire predmete, simbole ili vrstu igre kroz koju izražava svoje unutarnje probleme i radi na njihovom rješavanju. Kreativnost i umjetnost pomažu mu na sličan način. Koriste za oslobađanje potencijala kod djece i daju smisao njihovim životnim iskustvima. Dijete može izraziti svoje osjećaje bez korištenja riječi. Važno je imati uvid i svijest u različite razine i načine uključenosti odraslih u dječju igru.
Kako djeluje terapijska igra i terapija igrom?Tijekom terapije igrom omogućava se sigurno okruženje, u kojemu se dijete igra uz što manje ograničenja, ali uz onoliko koliko je potrebno da bi bilo sigurno. Terapija igrom pomaže djeci kroz dobivanje emocionalne podrške i boljeg razumijevanja misli i osjećaja. Dijete izabire iz širokog spektra terapijskih kreativnih medija i igračaka. Terapeut komunicira s djetetom pomoću medija koje je izabralo dijete. Susret traje 45 minuta.
Prije svega, djetetu se pruža "posebno vrijeme". Često u suvremenom životu ne provodimo dovoljno vremena s djecom - u igri, ili da smo jednostavno tu za njih. Djetetu se pružaju strategije za nošenje s problemima s kojima se susreću u životu i koje sami ne mogu promijeniti.
U današnje vrijeme kada su djeca izložena nekim sasvim novim izazovima zaraznih bolesti, potresa i slično istraživanja su jako važna kako bi nam dala objektivniju sliku koje tehnike, pristupi i uopće načini rada su se pokazali učinkoviti. U velikoj bazi podataka Play Therapy International prati najnovije trendove i učinkovitost terapije igrom uključujući neuroznanost.