×

Dječji vrtić Markuševec

Zagreb

Dječji vrtić Markuševec je mjesto ugodnog življenja gdje se poštuju prava djeteta u skladu s humanim vrijednostima koje razvijaju kompetencije djeteta.
Dječji vrtić Markuševec

Imate pitanje? Javite nam se!

Pošaljite upit putem obrasca, naši djelatnici će vam se javiti u najkraćem roku!

Osnovne informacije

Dječji vrtić Markuševec nalazi se na obroncima Medvednice. Centralni objekt, smješten u srcu Markuševca, otvoren je 31.08.2006.g. Vrtić djeluje na 5 lokacija. Četiri objekta smještena su na obroncima Medvednice i jedan u Sesvetama. Skrbimo ukupno o šestotinjak djece. Naš vrtić je mjesto rasta i razvoja svakog pojedinca. To je mjesto ugodnog življenja gdje se poštuju prava djeteta u skladu s humanim vrijednostima koje razvijaju kompetencije djeteta. Djeci omogućavamo otkrivanje i doživljavanje bogatstva tradicionalnih kulturnih vrednota užeg i šireg zavičaja te suživot u sladu s prirodom.

Dječji vrtić Markuševec je javna ustanova koja se bavi predškolskim odgojem i obrazovanjem, a čiji je osnivač Grad Zagreb. Ravnatelj je poslovodni i stručni voditelj Vrtića, a vrtićem upravlja Upravno vijeće koje ima pet članova i stručno je tijelo vrtića koje sudjeluje u utvrđivanju plana i programa rada Vrtića, prati njegovo ostvarivanje, raspravlja i odlučuje o stručnim pitanjima rada, potiče i promiče stručni rad te obavlja i druge stručne poslove utvrđene zakonom, Odlukom o osnivanju Vrtića, Statutom i općim aktima Vrtića.

Programi

Cjelodnevni program

  • Redoviti program
  • Program folklora
  • Jezični program - engleski
  • Sportski program
  • Vjerski program
  • Program za darovitu djecu

Kratki program

  • Sportski program
  • Program za darovitu djecu

Detaljne informacije

Programi

Dječji vrtić Markuševec provodi nekoliko različitih vrsta cjelodnevnih i kraćih te posebnih programa
  • Redoviti 10-satni program
  • Etno program
  • Rano učenje engleskog jezika
  • Sportski program
  • Vjerski katolički program
  • Program predškole
  • Program "Djeca u prirodi"
  • Integrirani i kraći programi poticanja razvoja potencijalno darovite djece
  • CAP program
  • Program rada s roditeljima "Rastimo zajedno" i "Klub očeva"
  • Kraći sportsko-rekreativni programi

Etno program

Etno program provodi se u mješovitoj odgojnoj skupini, u dobi od 3 godine do polaska u školu.

Temeljni cilj ovog programa je osigurati stvaranje djeci prilagođenog i bogatog okruženja koje će poticati djetetov cjelovit i pravilan razvoj te omogućiti zadovoljenje djetetove potrebe za čuvanjem i razvijanjem nacionalne, duhovne i materijalne te prirodne baštine.

Etno program stvara uvjete za cjelovit razvoj djeteta, poštujući pritom razvojne i druge čimbenike (osobne potrebe, obitelj, vrijednosti, prava). Na taj se način potiče razvoj kompentencija koje su nužne pojedincu za snalaženje i aktivno sudjelovanje u svakodnevnom osobnom te kasnije profesionalnom i društvenom životu. Nizom aktivnosti i poticaja stvaraju se osnove za razvijanje svih djetetovih sposobnosti kako za učenje, tako i za njegovu samostalnost u učenju. Kroz razne hrvatske tradicionalne priče, brojalice, pjesmice, stihove, brzalice, rugalice, pitalice, njegujemo i razvijamo svijest o hrvatskom jeziku kao bitnom čimbeniku očuvanja hrvatskog identiteta, ali i potičemo razvoj jezično-komunikacijske kompentencije i rane pismenosti.

U poticanju razvoja prirodoslovnih kompentencija djeteta u prvom su planu kvaliteta iskustva djece s prirodoslovnim sadržajima, a raznovrsni prirodoslovni sadržaji djeci se tijekom projekta nude u primjereno oblikovanim situacijama "Od zrna do pogače", "Od mlijeka do sira", "Od jajašca do žabe", paličnjaci, kornjača, "Jabučni ocat", "Zdrave grickalice", "Ušećerene latice", izrada krema od nevena, sirupa i sokova od koprive, cikle, jabuka, mrkve, grožđa, bazge, čajevi iz vrta, kiseljenje zelja, repe, čehitva, zrno pšenice, sijanje i sadnja tradicionalnih povrtnih, voćnih i cvijetnih sorti u vrtu i njihov organski uzgoj, promatranje i briga o voćnjaku, vinovoj lozi, začinski vrt, kokošinjac i njezini stanovnici, upoznavanje tehnike izrade pojedinih predmeta i starih zanata, izrada tradicionalnih igračaka od drva i kukuruzovine, meteorološka predviđanja vremena vezana uz tradicionalna vjerovanja i uloge raznih svetaca, izrada hranilišta za šumske životinje, razne vrste zemlje.

Razvoju matematičkih kompentencija djece pogoduje primjereno oblikovano okruženje za stjecanje konkretnih iskustava (žirevi, perje, kesteni, rezanci, kukuruz, brašno, letvice, grah, orasi, jabuke, kore drva, vaga...).

Građanske kompetencije također uključuju sposobnost konstruktivnog komuniciranja djeteta u raznim situacijama, toleriranja stajališta i ponašanja drugih, stvaranje povjerenja i empatije prema drugima, sposobnost pregovaranja i sudjelovanja u raspravi (druženja djece i roditelja za Božić, Uskrs, pomoć mlađem prijatelju u svakodnevnim situacijama, nastupi u HKUD-u „Prigorec“, posjet Etno selu „Kumrovec“, posjet Etnografskom muzeju, crkvi, ljekarni, stomatološkoj ambulanti, školi, fašnička povorka kroz naselje, posjeta postolaru, fotografu, pekaru, mesnici, pošti, domu umirovljenika, šetnje u obližnji vrt, voćnjak, cvjetnjak, šumu, potok, izleti u etno eko sela.

Kroz projekte izrade etno nakita kao što su mljetski kolari (perlice), baranjska perlica (slama), igre riječima (kapula-luk, šor-ulica, padela-posuda), potičemo interkulturalne kompentencije jer rana interkulturalna iskustva imaju izuzetnu odgojnu vrijednost i pomažu u odgoju osobe lišene stereotipa, predrasuda, etnocentrizma, diskriminacije, ksenofobije, netolerancije i rasizma.

Smatramo da je najveća vrijednost etno programa pristup u kojem djeca svojim aktivnim djelovanjem njeguju ljubav prema kraju u kojem žive, njegovoj prošlosti i tradicionalnim vrijednostima i tako razvijaju njihov nacionalni kulturni identitet, što ne kolidira sa značajkama suvremenog kurikukuluma kakvog u našem vrtiću razvijamo: razvojni, integrirani i humanistički orjentirani.

Sportski program

Integrirani sportski program provodi se u mlađoj vrtićkoj skupini u dobi od 3-4 godine.
Polazišta programa temeljimo na znanstveno utemeljenim spoznajama da je kretanje jedna od bitnih pretpostavki u održavanju uravnoteženog stanja organizma i razine zdravlja općenito, a posebno kod djece predškolske dobi.

Glavni cilj programa je poticanje pravilnog rasta i razvoja djece predškolske dobi, čuvanje i unapređivanje njihova zdravlja, optimalan razvoj njihovih antropoloških obilježja, stjecanje i usavršavanje biotičkih motoričkih i općih kinezioloških znanja.

Na poboljšanju motoričkih postignuća i postizanju primjerenih odgojnih učinaka radimo kroz stvaranje poticajne i bogate sredine i redovitom provedbom sportskih aktivnosti. Pri tome koristimo prostor dvorane, vanjski prostor i sportski centar, koji se nalazi u sobi dnevnog boravka. U odgojnoj skupini i na terasi skupine formiran je sportski centar (kutić) u kojem su djeci ponuđeni različiti poticaji i materijali u svrhu kretanja i obavljanja sportskih predvježbi, te se u njemu svakodnevno provodi jutarnja tjelovježba.
Ostali centri aktivnosti nude poticaje i materijale iz redovitog programa koji se primjereno nadopunjuju za kvalitetno provođenje istog.

Kroz suradnju sa sportskim centrom „Sava sport“ imamo na raspolaganju veliku sportsku dvoranu dva puta tjedno, kao i vanjsko izdvojeno igralište na umjetnoj travi.

Važne zadaće programa su:

  • utjecati na morfološke sposobnosti (rast i razvoj mišićnog sustava, djelovanje na povećanje pokretljivosti koštano-zglobnog sustava)
  • poticati razvoj motoričkih sposobnosti (snaga, brzina, gibljivost, koordinacija, preciznost, ravnoteža, izdržljivost, agilnost), te utjecati na povećanje funkcionalnih sposobnosti organizma (respiratorni i kardiovaskularni sustav)
  • utjecati na poboljšanje motoričkih postignuća, te na usvajanje i usavršavanje motoričkih znanja kroz savladavanje osnovnih tehnika pojedinih sportskih disciplina (atletike, gimnastike, nogometa, rukometa, košarke, hokeja), kao i estetskih aktivnosti (ples)
  • razvijati biotička motorička znanja (znanja savladavanja prostora, znanja savladavanja prepreka, znanja savladavanja otpora, znanja manipuliranja objektima)
  • stvarati i poticati pozitivan stav prema tjelesnoj aktivnosti i zdravom načinu života te ujedno time utjecati na skladan odnos dijelova tijela djeteta u kretanju i vježbanju
  • razvijati motivaciju za samostalno vježbanje i usmjeravati djecu na razvoj koncentracije i pažnje
  • poticati djecu na međusobnu komunikaciju, suradnju i stvaranje pozitivne slike o sebi te osnaživati djecu u određenim strahovima kroz igru i vježbanje (visina, nepoznati prostor)
  • utjecati na razvoj i poticanje zdravstveno-higijenskih navika
Sadržaji iz sportskog programa integrirani su u redoviti 10–satni program, tj. aktivnosti redovitog programa se prenose iz odgojne skupine u sportsku dvoranu ili na dječje igralište te bogate elementima sportskog sadržaja. Obilježavamo važne datume u pedagoškoj godini te koristimo iste za zajedničke igre djece i roditelja (obilježavanje „Sportskog tjedna“, „Očev dan“, „Majčin dan“....) kao i ogledne aktivnosti na kojima roditeljima prikazujemo svoj rad s djecom.

Lokacije i kontakti

Centralni objekt

Centralni objekt - MarkuševecŠtefanovec 17210040 Zagreb
mob: 01 4574 793
mail: web: vrtic-markusevec.zagreb.hr

Područni objekt

Područni objekt - BidrovecBidrovečka cesta 3010000 Zagreb
mob: 01 2980 741

Područni objekt

Područni objekt - BačunMarkuševečka cesta 3810000 Zagreb
mob: 01 4574 876

Područni objekt

Područni objekt - BrežovankaBrežovanka 2a10000 Zagreb
mob: 01 4574 424

Područni objekt

Područni objekt - SesveteVladimira Vidrića 1210360 Zagreb
mob: 01 2020 405
Dječji vrtić Markuševec

Imate pitanje? Javite nam se!

Pošaljite upit putem obrasca, naši djelatnici će vam se javiti u najkraćem roku!