×

LOGOTHERAPIA

Zagreb

U našoj ordinaciji provodimo dijagnostiku, terapiju i savjetovanje djece, adolescenata i odraslih s jezičnim, govornim i komunikacijskim poremećajima. Nudimo kvalitetnu i profesionalnu uslugu uz individualizaciju pristupa svakom klijentu.
LOGOTHERAPIA

Imate pitanje? Javite nam se!

Pošaljite upit putem obrasca, naši djelatnici će vam se javiti u najkraćem roku!

Ukratko

Logopedija se bavi prevencijom, dijagnostikom i tretmanom poremećaja govora, glasa, jezika, gutanja, slušanja, čitanja, pisanja i svih oblika komunikacije. Osim toga logopedi se bave primijenjenim i fundamentalnim istraživanjima u navedenim područjima.

Privatna logopedska ordinacija LOGOTHERAPIA osnovana je 2004. godine, a osnivač i vlasnik je Ivana Banjan Baketić, profesor logoped s višegodišnjim iskustvom u struci i završenim brojnim edukacijama.

Radno vrijeme prema dogovoru. Prije samog dolaska potrebno je telefonski ili putem maila dogovoriti termin za logopedski dijagnostički pregled, nakon čega se uključuje u logopedsku terapiju (2 ili više puta tjedno u trajanju od 45 minuta, ovisno o vrsti i jačini poteškoće).

Više o nama

Logopedska procjena

Logopedska procjena uključuje razgovor s roditeljem, uzimanje anamnestičkih podataka te procjenu jezično – govorne komunikacije kako bi se definirale poteškoće te kreirao plan za logopedsku terapiju. Traje okvirno sat vremena (prema potrebi i duže, ponekad i na sljedećem terminu).

Logopedska procjena se vrši opservacijom djeteta u igri i interakciji, korištenjem standardiziranih dijagnostičkih testova (Test razumijevanja gramatike TROG-2:HR, Peabody slikovni test rječnika PPVT-III-HR, Nove Reynell razvojne jezične ljestvice NRDLS-HR, Test za procjenjivanje predvještina čitanja i pisanja – predČIP, Komunikacijske razvojne ljestvice KORALJE…) te internim materijalima za logopedsku procjenu.

Nakon logopedske procjene, ovisno o rezultatima, postavljamo logopedsku dijagnozu, određujemo okvirni plan terapije te savjetujemo dodatne procjene koje je potrebno obaviti (npr. neuropedijatar, psiholog, edukacijski rehabilitator, audiolog, otorinolaringolog, neurolog…).

Logopedski nalaz se piše nakon analize svih prikupljenih podataka.

Logopedska terapija

Logopedska terapija ovisi o dobi klijenta te vrsti i jačini poteškoće. Svaka logopedska terapija odvija se individualno s terapeutom, iako postoji mogućnost grupnog rada, posebno u slučajevima kada to može dati djetetu mogućnost boljeg napretka.

Kod djece mlađe kronološke dobi, terapija se u većini slučajeva odvija kroz igru i prati djetetove interese, dok je kod starije djece terapija strukturirana kroz razne aktivnosti, ovisno o poteškoćama.

Intenzitet i učestalost logopedske terapije ovisi o vrsti i jačini poteškoće. Preporuka su kontinuirani dolasci na terapije optimalno 2 puta tjedno u trajanju od 45 minuta kako bi dijete/klijent ostvarili napredak.

U terapiji se služimo raznim didaktičkim sredstvima, već pripremljenim materijalima za poticanje ciljanih vještina i znanja, samostalno izrađujemo materijale koji pomažu svakom djetetu individualno da ostvari svoj potencijal.

U korekciji izgovora koriste se razna pomagala za razvoj oralne motorike (TalkTools), te set logopedskih sondi.

Ordinacija je opremljena i Digitalnim logopedskim setom koji se koristi u terapiji različitih poteškoća (artikulacijskih poremećaja, mucanja, poremećaja čitanja)

Trajanje logopedske terapije ovisi o puno faktora:

1. Uzroku, vrsti i jačini poteškoća
2. Redovitim dolascima
3. Dobi, motivaciji i radnim navikama djeteta
4. Suradnji terapeuta i djeteta
5. Suradnji roditelja u cijelom procesu

Priprema za školu

Iako su čitanje i pisanje vještine koje dijete uči u školskoj dobi, da bi ono moglo neometano učiti i usvajati određena znanja, potrebno je prije polaska u školu, točnije u predškolskoj dobi, imati usvojene predvještine čitanja i pisanja.

Na osnovi razvijenosti predvještina čitanja i pisanja u određenoj dobi mogu se prepoznati djeca koja bi kasnije mogla imati poteškoće u čitanju i pisanju.

Pripreme za školu obuhvaćaju:

  • Razvijanje grafomotorike i vizualne percepcije
  • Razvijanje vještina fonološke svjesnosti (rima, slogovna i glasovna analiza i sinteza, veza fonem-grafem)
  • Usvajanje osnovnih matematičkih pojmova (pojam količine, prostorni odnosi, odnosi i svojstva predmeta…)
  • Usavršavanje jezičnih i govornih sposobnosti vježbe koncentracije i pažnje, te pamćenja
  • Razvijanje narativnih sposobnosti (prepričavanje, opisivanje) rad na bogaćenju vokabulara

Savjetovanje roditelja

Logopedsko savjetovanje roditelja najčešće započinje već prvim obraćanjem logopedu (telefonskim putem, mailom ili SMS-om) pri sumnji da njihovo dijete ima poteškoće u jezično-govornoj komunikaciji.

Najčešće roditelji nisu sigurni trebaju li oni samo savjet stručnjaka logopeda ili njihovo dijete treba uključiti u logopedsku terapiju i/ili dodatne obrade nekih drugih stručnjaka (npr. pedijatra, neuropedijatra, audiologa, otorinolaringologa, psihologa, edukacijskog rehabilitatora…) te se često za pomoć prvo obraćaju logopedu.

Logopedsko savjetovanje nastavlja se i dalje, nakon logopedskog dijagnostičkog pregleda i uspostavljanja dijagnoze, donošenjem odluke o uključivanju djeteta u logopedsku terapiju, te davanjem korisnih smjernica i uputa o načinima poticanja djetetovog komunikacijskog i jezično-govornog razvoja (u svakodnevnim aktivnostima u kući i izvan nje). Traje tijekom cijele logopedske terapije s ciljem što bržeg napredovanja i ostvarivanja uspjeha, tj. uspješnom završetku započete logopedske terapije.

Lokacije i kontakti

LOGOTHERAPIADerenčinova 27, III. kat10000 Zagreb
mob: 091 4618 600
mail: web: www.logotherapia.hr
LOGOTHERAPIA

Imate pitanje? Javite nam se!

Pošaljite upit putem obrasca, naši djelatnici će vam se javiti u najkraćem roku!